İsias Otel davasında 4 kamu görevlisi hakkında soruşturma izni verildi

Adıyaman Valiliği İl İdare Kurulu, depremde yıkılan İsias Otel’le ilgili dava dosyasından ayrılan Adıyaman Belediyesi’ndeki kamu görevlileri hakkında soruşturma izni verdi.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre, 6 Şubat 2023’te meydana gelen Maraş merkezli depremlerde KKTC’li (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) sporcuların ve tur rehberlerinin de aralarında bulunduğu 72 kişinin hayatını kaybettiği Adıyaman’daki Grand İsias Otel davasında yeni bir gelişme yaşandı.

Adıyaman Valiliği İl İdare Kurulu, İsias Otel davası dosyasından ayrılan Adıyaman Belediyesi’ndeki kamu görevlileri ile ilgili soruşturma izni verdi.

Kurul gerekçeli kararında, otel binasının yapısal kusurlarının ve donatı eksikliklerinin binanın yıkımına sebebiyet vermiş olabileceğini belirterek, denetim görevinin yerine getirilmediğine; proje bilgileri ile ruhsat bilgilerinin uyuşmadığına; otele ilişkin yapı ruhsatı verilirken binanın statik projelerinin değişen kullanım durumu da dikkate alınarak ilgili tarihte yürürlükte bulunan yönetmelik koşullarına göre tekrar değerlendirilmesi gerekirken bunun yapılmadığına; mevzuata uyulmadan yapı ruhsatı verildiğine yer verdi.

Bu bağlamda yapı ruhsatında imzaları bulunan ve sorumlulukları tespit edilen Adıyaman Belediyesi’nin ilgili dönemlerdeki, ruhsat büro teknisyeni, ruhsat büro şefi, imar müdürü ve belediye başkan yardımcılarından hayatta olan 4 kişi hakkında soruşturma izni verildi.

‘SEVDİKLERİMİZİ BİZDEN ALAN HERKESİN PEŞİNDEYİZ’

İsias Otel enkazında 13 yaşındaki oğlu Aras’ı kaybeden Murat Aktuğralı, 14 yaşındaki kızı Selin’i kaybeden Ruşen Yücesoylu Karakaya ve Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı avukat Hasan Esendağlı, Adıyaman Valiliği İl İdare Kurulu’nun kararını değerlendirdi.

Murat Aktuğralı, “Uzun zamandır beklediğimiz bir karardı. Bu kararı olumlu karşılıyoruz. İsias Otel’in yaratılması ve işletilmesiyle ilgili herkesin bu dava sürecinin içinde olmasını temenni ediyorduk. Bu anlamda olumlu bir aşama. Sürecin takipçisi olacağız” dedi.

Ruşan Karakaya da tüm sorumluların en ağır cezayı alana kadar mücadele edeceklerini belirterek, “Sevdiklerimizi bizden alan herkesin peşindeyiz. Usulsüzce iş yapmanın cezasını çekecekler, başka çocukları öldüremeyecekler. Aileler olarak davamızın peşindeyiz. Ne gerekirse yapacağız. Şampiyon meleklerimize verdiğimiz sözü tutacağız” diye konuştu.

Avukat Hasan Esendağlı ise “İsias Otel davasında halihazırda yargılanan otel sahipleri ve fenni mesullerin yanı sıra, denetim görevini yerine getirmeyen; ruhsat koşulları oluşmamasına rağmen otel ruhsatı veren belediye yetkililerinin yargılanmasının önünün açılması, bizleri ve ailelerimizi memnun etmiştir. Bu kişilerle ilgili soruşturma ve yargı sürecini de sıkı bir şekilde takip edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme kod son test