FTX, IRS ile Bir Anlaşmaya Vardı: Token Hareketlendi!

Müflis kripto para borsası FTX, vergi cezası konusunda IRS ile 200 milyon dolarlık anlaşmaya vardı. Bununla birlikte bu anlaşma mahkeme onayına tabi. Ancak anlaşma, FTX’in iflas sürecindeki önemli bir engeli ortadan kaldırıyor. Haberin etkisiyle FTX’in yerel tokeni FTT kuzeye bir sıçrama yaptı.

FTX, vergi konusunda IRS ile anlaştı: 200 milyon dolar ödeyecek!

İflas eden kripto borsası FTX, en büyük alacaklısı olan Amerika Birleşik Devletleri İç Gelir Servisi (IRS) ile geçici bir anlaşmaya vardı. Buna göre, borsa ve IRS 24 milyar dolarlık bir vergi anlaşmazlığını çözme konusunda anlaştı. IRS başlangıçta FTX’in 44 milyar dolardan fazla vergi borcu olduğunu iddia etti. Ancak bu miktar daha sonra azalttı. Anlaşma, mahkemenin FTX’in yeniden yapılanma planını onaylamasına bağlı.

Anlaşma uyarınca, IRS 24 milyar dolarlık talebini çözmeyi kabul edecek. Ayrıca FTX, planın onaylanmasından sonraki 60 gün içinde 200 milyon dolarlık öncelikli vergi alacağını ödeyecek. Vergi dairesi ayrıca, müşteriler ve diğer alacaklılardan sonra ödenecek olan sermaye benzeri alacak olarak 685 milyon dolar tahsil edecek.

FTX ve SEC uzlaşma dosyası. Kaynak: Kroll

Haber FTX’in yerel tokeni FTT’yi olumlu etkiledi. Token, gün içinde seyrettiği 1,55 dolar seviyesinden 1,66 dolara sıçradı. FTT daha sonra biraz irtifa kaybetti. Yazı sırasında token, günlük bazda %3,78 artışla 1,62 dolar seviyesinde işlem görüyordu.

FTT günlük fiyat grafiği. Kaynak: CoinMarketCap

FTX, vergi borcunu inkar etmiyor, ancak…

Anlaşma 31 Ekim 2022 tarihine kadar olan tüm vergi taleplerini kapsıyor. FTX’e göre, anlaşma dava riskini azaltıyor. Ayrıca, alacaklı ve müşteri geri kazanımına ilişkin kesinliği artırıyor. Anlaşmada, “IRS Talepleri tarafından gündeme getirilen vergi hukukunun bazı yeni ve karmaşık konuları göz önüne alındığında, bu işlemlerin sonucu belirsiz olacaktır.” deniliyor.

Dosyalama, FTX’in vergi borcunu inkar etmediğini gösteriyor. Ancak vergi borcunun miktarı ve spesifik nedenlerine katılmadığını belirtiyor. Borsa özellikle eski CEO’su Sam Bankman-Fried tarafından zimmete geçirilen fonlar üzerinden vergilendirilmemesi gerektiğini savunuyor. Ayrıca IRS’nin Bankman-Fried ve diğer yöneticilere ödenen maaşlarla ilgili istihdam vergisi hesaplamalarına da katılmıyor.

Borsanın alacaklılara ödeme planı

Ayrıca borsa, IRS’nin uygun dokümantasyon eksikliği nedeniyle yanlışlıkla izin vermediği geçerli kesintiler ve kayıplar olduğunu söylüyor. Ancak vergi dairesi aynı fikirde değil. Dahası, FTX ile önemli bir vergi ödemesi için mahkemede savaşmaya hazır. Bu bağlamda, “IRS, Borçluların argümanlarına katılmıyor. Ayrıca, Borçlulara, bir uzlaşma olmaması halinde, önemli bir vergi yükümlülüğü getirmek için bu ve diğer teorileri takip edeceğini bildirdi.” diyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere FTX, 8 Mayıs’ta alacaklılara geri ödeme için yeni bir plan önerdi. Bu doğrultuda, tüm alacakların tamamen geri ödenmesini ve bazı ek tazminatların ödenmesini hedefledi. Yalnızca 50.000 doların altında izin verilen tutarda alacağı olan alacaklılar, FTX’in “FTX’in alacaklılarının sayıca %98’i” olarak öngördüğü %118’lik bir geri kazanım için uygun olacak. Geri ödemeler, FTX’in Kasım 2022’de çöküşü sırasındaki varlıkların değerine dayanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme kod son test